Jak vybrat cyklistickou sedačku?

Plánujete velký cyklovýlet a svého malého neposedu chcete vzít s sebou? Pořiďte si cyklosedačku na kolo a radost z jízdy bude ještě intenzivnější. Potáhnete sice větší náklad, za to si ale společnou jízdu mnohem víc užijete. Výběrem nestrávíte dlouhou dobu, stačí si promyslet, kam sedačku umístíte (dopředu, dozadu) a jakým způsobem ji uchytíte.

Cyklosedačku můžete umístit dopředu i dozadu v závislosti na modelu

Umístění sedačky

Přední

Chcete mít svého malého spolucestovatele stále na očích? Pak si ke kolu kupte cyklosedačku s předním umístěním. Pokud váš drobeček váží mezi 9–15 kg, pak pro něj bude tento typ ideální, snadno do sedačky zapluje a vy přes něj bez problému uvidíte. Na dlouhém výletu však můžete po čase pocítit nevýhody předního uchycení. Kolo se vám bude se sedačkou hůř ovládat a u některých modelů vám u nohou bude sedačka lehce překážet. Také hrozí, že přes větší dítě uvidíte hůř, a i dítě samotné bude mít menší pohodlí.

Zadní

Jste zapálení cyklisté a rádi jezdíte na daleké cyklotoulky? Bezpečnější volbou bude zadní sedačka na kolo, kdy nehrozí pád přes dítě. Během jízdy na malého pasažéra sice neuvidíte, ale více ho ochráníte před náporem větru, prachem, pyly i hmyzem. Dítě si sice nebude užívat takový prominentní výhled, zato jistě ocení vyšší komfort, možnost polohování a prostornější opěrky.

Způsob uchycení

Na nosič

Pokud máte na kole nosič a ověřili jste si jeho nosnost i kompatibilitu, můžete cyklosedačku připevnit přímo na něj. Nosič by měl unést alespoň 25 kg. Většina nosičů je univerzálních, tudíž na ně bez problému sedačku umístíte. A až dítě odroste, využijete nosič na připevnění brašen nebo kufříku na nářadí.

Samonosná

Některé sedačky jednoduše připevníte na sedlovou trubku. Takové samonosné modely mají většinou upínací systém, který nainstalujete na trubku, a poté se před každou jízdou budete moci podle situace rozhodnout, zda do něj sedačku umístíte, nebo ne. Vaše dítě na samonosné sedačce navíc necítí takové otřesy. Před pořízením tohoto typu si zkontrolujte kompatibilitu s jízdním kolem.

Samonosné sedačky se upevňují na rámovou trubku, která umožňuje rychlou montáž

Na co se dále zaměřit

Polohovatelnost

Rozhodli jste se pro zadní umístění sedačky? Zaměřte se na další neméně podstatné detaily, jako je polohování. Možnost sklopení dítě a ve výsledku i vy oceníte hlavně na delších výletech. Po několika hodinové jízdě budete moci sedačku nastavit tak, že si v ní vaše dítě pohodlně zdřímne. Kromě zádové opěrky se u spoustu modelů nastavují i podpěry nohou, díky kterým roste sedačka spolu s dítětem.

Bezpečnost

První, co vás informuje o bezpečném vyhotovení sedačky je evropská bezpečnostní norma EN 14344 určená pro cyklosedačky na klasická i elektrická jízdní kola. Dále si můžete všimnout označení váhové třídy:

  • C15: sedačky na kolo pro děti od 9 do 15 kg
  • A15: pro děti od 9 do 15 kg (rozdíl mezi C15 je ve výšce opěradla a bočnic)
  • A22: pro děti od 9 do 22 kg

Další veledůležitou položkou jsou bezpečnostní pásy. Vybírejte takové, které jsou minimálně 20 mm široké a spojené nedobytným bezpečnostním zámkem. Dítě ho nesmí být schopno samo otevřít. Nejčastěji se setkáte s pásy 3bodovými (zajišťují ramena a pas), 5bodovými (ramena, pas a rozkrok) nebo jednoduššími modely s pásem přes ramena a rozkrok.

V cyklosedačce můžete vozit dítě starší 18 měsíců. V opačném případě by dítě hůře snášelo otřesy.

Aby se dítěti nezachytila nožička do jízdního kola, jsou sedačky doplněné o podpěry chodidel. Pokud jsou podpěry nastavitelné, vydrží vám sedačka déle. Řemínky jistící dětskou nožku v podpěře by měly být široké alespoň 15 mm.

Příslušenství

Přemýšlíte, čím byste ještě přispěli k vyšší bezpečnosti při jízdě nebo chcete svému pasažérovi dopřát pohodlí i v horších povětrnostních podmínkách? Nechte se inspirovat 6 tipy dodatečné výbavy.

  • Cyklistická helma – nezapomeňte vašemu dítěti pořídit do sedačky dětskou helmu, která dokáže předejít mnoha zraněním.
  • Reflexní pásky – zvlášť u zadních sedaček se vyplatí investovat do reflexních prvků. Některé modely jsou jimi vybavené, na jiné postačí nalepit výrazné pásky nebo dítě navléct do reflexní vestičky. Zvýšíte tím vaši viditelnost, proto platí, čím více reflexních prvků, tím lépe.
  • Nosič – chystáte se uchytit sedačku na nosič? Zkontrolujte jeho nosnost i kompatibilitu.
  • Zámek na cyklosedačku – snadno zajistíte sedadlo proti krádeži.
  • Ochranný štít – rozhodli jste se pro přední umístění? S ochranným štítem nemusíte mít strach, že by vaše dítě během jízdy nachytalo příliš prachu. Štít z plexiskla upevníte na řídítka před dítě.
  • Pláštěnka – pokud vás od jízdy neodradí ani menší přeháňky, vybavte vašeho drobečka pláštěnkou na sedačku, která překryje dítě i celou konstrukci sedačky.
Příslušenství přispěje k bezpečnosti i komfortní jízdě

Cyklosedačka, nebo cyklovozík

Vídáte na silnicích kromě dětských cyklosedaček také vozíky na kolo a nevíte, pro které vybavení se rozhodnout? Níže najdete krátké srovnání obou typů.

Cyklosedačky

  • Zaberou méně místa při jízdě

  • Lehčí konstrukce

  • Nepřevrátí se na nerovném terénu

  • Nejsou tolik blízko zemi

  • Mohou překážet při šlapání

  • Při vyjížďce taháte větší váhu – nemá vlastní kolečka

Cyklovozíky

  • Při šlapání o vozíku nevíte

  • Díky kolečkům se tolik nenadřete

  • Větší pohodlí dítěte v samostatném krytém vozítku

  • Všestrannější využití – inline, běh

  • Při jízdě se s nimi hůře vyhýbá

  • Vyšší hmotnost

  • Méně stabilní zatáčení